Adwent w KNSP

świeczka adwentowa

Drodzy Uczniowie, Drodzy Rodzice, Drodzy Nauczyciele Katolickiej Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Biadaczu oraz ludzie dobrej woli!

Już za kilka godzin rozpoczniemy nowy rok liturgiczny. Dla nas – ludzi wiary, jest to okazja, aby z nowym spojrzeniem wejść w tajemnicę obecności Boga pośród nas, gdzie tak bardzo wybrzmiewają słowa miłości. Na początku przed nami czas Adwentu, który określany jest mianem oczekiwania. W tym roku nabiera on szczególnego charakteru, bo przecież wiele w nas nadziei, ale również wiele obaw, pytań, niepokojów. Zadajemy sobie pytania, jak będą wyglądać te święta, ile osób będzie mogło zasiąść do wspólnego wigilijnego stołu. Są one całkiem naturalne, wypływają z głębi serc, są przejawem naszej troski. Niestety mogą one zasłonić istotę czasu, który został nam podarowany, możemy stracić coś bardzo ważnego. Chcę zatem podzielić się kilkoma myślami, które mogą pomóc nam, ludziom wiary, przejść przez najbliższy czas.

Adwent jest czasem Oczekiwania. Wypatrujemy Pana Jezusa i przygotowujemy się do świętowania pamiątki Jego narodzenia. On przyszedł, aby przybliżyć się do nas. Naprawił nasze nastawienie do miłości, dał jej prawdziwy przykład, stał się jej nauczycielem. Zaprasza nas do dialogu ze Sobą, ale także w ten dialog włącza innych ludzi. On to zrobił. Adwent jest zatem próbą odkrycia na nowo, tego co ON zrobił, ale również próbą odpowiedzenia na Jego propozycję, która obejmuje relację z NIM i drugim człowiekiem.

Relacja z Jezusem to zobaczenie jaki ON jest: daje Siebie. Jego obecność jest przedłużona w Sakramencie Eucharystii, gdzie w swoim Ciele i swojej Krwi zamieszkuje pośród nas. Trzeba tę tajemnicę odkryć na nowo. Jakże ważne zatem jest uczestnictwo w Roratach, które jako Msza adwentowa wprowadzają nas w Jego obecność. Ze względu na pandemię chcemy jako społeczność Katolickiej Niepublicznej Szkoły Podstawowej zaprosić do uczestnictwa w internetowych adwentowych spotkaniach, które będą miały charakter rozmów o ważnych prawdach naszej wiary związanych z tematyką roratnich rozważań. Mają być one zachętą do pomyślenia o naszej wierze, która swój szczyt zaufania odkrywa w uczestnictwie we Mszy świętej. To jest pierwsza propozycja.

Niezmiernie ważne są nasze relacje. Jezus tyle razy podkreślał, że mamy się nawzajem kochać. Jesteśmy małą społecznością, tym bardziej powinniśmy dać przykład naszej wzajemnej sympatii. Zapraszam zatem na warsztaty, na które chcemy zaprosić wszystkich uczniów, rodziców oraz nauczycieli. Będą one w formie online dnia 12 grudnia o godz. 16:00. Chcemy spędzić ten czas wspólnie razem. Czas pandemii sprawił, że takich okazji mamy bardzo mało. To jest druga propozycja.

Nasz miłość powinna wychodzić poza granice wspólnoty, którą tworzymy. Miłość ze swojej natury obejmuje coraz większe grono osób, które nas otaczają. Ona przyjmuje konkretny charakter. Zatem jako wspólnota Szkoły planujemy przygotować niespodziankę dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Kluczborku. Chcemy przygotować kartki z życzeniami, a także malutkie prezenty, które sprawią, że w DPS-ie będzie można usłyszeć radosne śpiewanie kolęd. Zatem będzie można przygotować i złożyć swoją „ofiarę”, która pomoże obdarzyć zadowoleniem ludzi, którzy tworzą ową wspólnotę życia. To jest trzecia propozycja.

Adwent to czas kształtowania swojej postawy. To praca nad wytrwałością, sumiennością. Chcemy każdego dnia proponować wyzwanie. Będzie ono miało charakter czasami małego wyzwania, innym razem trochę większego. Ma ono zbliżać nas do siebie i ćwiczyć nas charakter. To jest czwarta propozycja.

23 grudnia, kiedy będziemy kończyć czas Adwentu, chcemy się razem spotkać na Eucharystii w parafii Krasków o godz. 11:00. Będzie to czas podsumowania tego, co nam się udało. Mszą rozpoczniemy świętowanie Bożego Narodzenia. Spotkanie to będzie też okazją, aby uczestniczyć w „odpakowaniu” niespodzianki, prezentu dla naszej Szkoły. Po Mszy chcemy również pojechać do DPS-u w Kluczborku, aby przekazać nasze życzenia i prezenty. To jest piąta propozycja.

Na czas Adwentu życzę Wam wszystkim Bożego błogosławieństwa i odkrywania, jaki piękny jest to czas w życiu Kościoła jako wspólnoty. Doświadczenia, że Pan Jezus jest tak bliski, a my dzięki Jego miłości jesteśmy sobie bliscy.

Niech te propozycje sprawiają, że każdy z nas odkryje, jaki wewnętrznie jest silny i dobry, niech nas przygotują do świętowania Uroczystości Bożego Narodzenia. 

Pozdrawiam Was serdecznie,

ks. Piotr Glinka

aktualności

KNSP szkołą uczącą myślenia krytycznego

Mamy to!
Jesteśmy pierwszą szkołą w powiecie kluczborskim, która otrzymała tytuł „Szkoły Uczącej Myślenia Krytycznego”.
To dla nas ogromny zaszczyt, powód do dumy  i zachęta do ciągłego rozwoju.

czytaj dalej

Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/22

Zapraszamy na rozpoczęcie roku szkolnego 2021/22, które odbędzie się w środę, 1. września 2021, o godzinie 15:00 w kościele parafialnym w Biadaczu. Po mszy udajemy się do szkoły.

czytaj dalej
Facebook
Instagram
YouTube